Ytong sa podieľa na vzniku prvého certifikovaného pasívneho bytového domu v ČR

19.11.2013
Ytong sa podieľa na vzniku prvého certifikovaného pasívneho bytového domu v ČR

Pasívna budova F projektu KOTI Hyacint, ktorý vyrastá v pražských Modřanech, splnila všetky potrebné podmienky a stala sa  

prvým certifikovaným pasívnym bytovým domom v Českej republike.

 

A to aj vďaka jedinečným vlastnostiam a parametrom výmuroviek z tvárnic Ytong, ktoré fínsky developer YIT Stavo pre dom využil.

 

Bývanie v pasívnom dome prináša veľa výhod a navyše sa finančne oplatí. Pre porovnanie: v pasívnom dome F projektu KOTI Hyacint majitelia bytu o rozlohe 70 m² zaplatí ročne za vykurovanie púhych 2.783, - Kč. Priemerné náklady na vykurovanie takého bytu v panelovom dome z 80. rokov činí 27.400, - Kč ročne a v štandardných novostavbách kategórie C sa pohybujú okolo 18.000, - Kč.

 

Avšak pasívne bývanie nie je len o úsporách prevádzkových nákladov. Znamená tiež komfort a zdravé prostredie. Do bytov je vďaka systému riadeného vetrania stále privádzaný čerstvý vzduch bez prievanu, v miestnostiach je optimálna vlhkosť a netvoria sa plesne, je zaistená tepelná pohoda po celý rok, teda napríklad v lete nie je potreba klimatizácie.

 

Budova F ponúkne celkom 27 bytových jednotiek v dispozíciách 1 + kk až 4 + kk, s veľkosťou až 108 m². K bytom na prízemí patrí predzáhradky, vo vyšších poschodiach si noví majitelia môžu užívať relaxácie na terasách a balkónoch.

 

 

 

Viac na www.kotihyacint.cz.